sobota, 12 października 2013

Migawki z wystawy ,,Swiat Miniatur" i ,,Maleńka wystawa"

Gryfińska Telewizja Internetowa

www.digital-studio.pl/home.html
Wystawa "Gryfino w PRL" i nie tylko. Zapraszam Państwa na relację filmową z otwarcia wystawy Urszuli KwietniewskiejŁacny pod tytułemŚwiat Miniatur”.


 
 http://igryfino.pl/
Zdjęcia z wystawy z dnia 10.10.13r. 
-Przy ul. Marchlewskiego stał dom, w którym było mieszkanie moich rodziców. Dziś trudno uwierzyć, że nie ma nic. Ani ulicy, ani kamienicy, tylko deptak prowadzący na nabrzeże. Bardzo chciałam zatrzymać tamten czas, mieszkanie z moich młodych lat, sprzęty, których dziś już nie ma, a o wielu z nich dzisiejsze pokolenie ledwie słyszało – opowiada Urszula Kwietniewska-Łacny. Wystawa „Świat w miniaturze” została otwarta w nowej siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej w budynku dworcowym w Gryfinie.
Rodzinny dom, dom dzieciństwa. Pani Urszula starała się odtworzyć wnętrze kuchni i pokoju w najdrobniejszych szczegółach... To były lata pięćdziesiąte – sześćdziesiąte. Piec kaflowy, stół, a wokół niego krzesła. Tapczan, maszyna do szycia. W kuchni pralka. Koszyk wiklinowy pod stołem. Rondel, łyżka, żyrandol, a wszystko jak za dawnych lat, tylko wykonane w mikroskopowych modelach. Zupełnie jak mieszkanko dla Calineczki. 
 
Pani Ula już od dzieciństwa lepiła, szyła, kleiła i jak widać ta rękodzielnicza pasja pozostała do dziś. Chciała do współpracy namówić siostrę, niestety nie udało się. Siostra tylko kibicuje.
 
Do wykonania  tych cudeniek może przydać się wszystko. Wykałaczka, skrawek  blaszki, śrubka od zegarka, koralik czy specjalny gips. Ogrom wyobraźni i włożonej pracy. W patrzących na ten w miniaturze, jak w kadrze zatrzymany czas, budzi się podziw dla artystki, jej talentu i cierpliwości.
 
Oprócz tych milimetrowych cudeniek  artystka szyje i projektuje kostiumy dla uczestników festiwalu  muzyki gotyckiej, który odbywa się w Bolkowicach. Tworzy udziwnione torebki. Udziwnione, bo z winylowych płyt. Przed przystąpieniem do wykonania poszczególnych prac wszystko zostaje narysowane. Malować jeszcze nie próbowała. Łakomczuchom  pani Urszula „produkuje” domki z piernika, które (mam nadzieję) nie zostają  zjedzone. Są przecież takie śliczne!
 
Urszula Kwietniewska-Łacny jest rodowitą gryfinianką. Nic więc dziwnego, że wystawa wzbudziła tak wielkie zainteresowanie. Goście z ciekawością oglądali również prezentowane drzewo genologiczne. 
Były kwiaty, gratulacje i uściski.  Studenci UTW, pedagodzy, władza samorządowa i niemal prawie w komplecie GDK.
 
Wystawa czynna  do 10 listopada, informacje tel. 914162803 lub 662566480 -  dla grup zorganizowanych.
 
TWS

Galeria zdjęć

źródło: igryfino.pl


Maleńka wystawa                      

egryfino.pl


Maleńka wystawa

     

W czwartek, 10 października w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej została uroczyście otwarta wystawa Urszuli Kwietniewskiej-Łacny zatytułowana „Świat miniatur”.
Makieta przygotowana przez autorkę przedstawia pokój stołowy i niekompletna kuchnię mieszkania rodziców pani Urszuli, Juliannę i Jana Kwietniewskich. Znajdowało się w jednopiętrowej kamienicy przy nieistniejącej już ul. Juliana Marchlewskiego.
- Na podstawie starych fotografii oraz tego, co pozostało w mojej pamięci starałam się oddać wygląd tych pomieszczeń oraz wyposażenia ich wnętrza w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Praca była o tyle skomplikowana, że wszystko wykonane jest w dziesięciokrotnym pomniejszeniu – zdradziła nam autorka.
Zachęcamy do obejrzenia maleńkich dzieł sztuki gryfinianki, nad którymi pracuje już od ponad roku. Wystawa będzie czynna w budynku dworca PKP (piwnica) przez najbliższy miesiąc w dniu otwarcia siedziby towarzystwa w poniedziałki od godz. 17.00 do 19.00. Udostępniana będzie także grupom zorganizowanym, w tym szkołom i przedszkolom, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu (numery kontaktowe: 91 416 28 03 lub 662 566 480).
Rozmowę z Urszulą Kwietniewską–Łacny o procesie twórczym niezwykłych miniatur i nie tylko, można znaleźć pod tym linkiem.
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07

15 komentarzy:

 1. Nie w Bolkowicach, tylko w Bolkowie. Nie dla uczestników, tylko swoje córki :) Poza tym - git!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że są błędy takie które zauważyłaś. Ale to nie ja pisałam, ani nie autoryzowałam tego tekstu. Jako, że wystawa jest moja przepraszam za wszystkie błędy i nieścisłości.

   Usuń
 2. Przyjemnie było obejrzeć wywiad z Panią :). Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wystawa, tylko pozazdrościć, że można popatrzeć na żywo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję! Bardzo ciekawe zdjęcia. I oczywiście artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje przyjmuję z ochotą, tylko szkoda, że nie mogę Was wszystkich uściskać i pogadać na żywo. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Gratuluję! Żałuję, że nie mogę tam być i obejrzeć Pani wystawy na żywo. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez bardzo żałuję, ze was tu wszystkich nie ma, ale może kiedyś gdzieś się spotkamy. dziękuję za gratulacje i pozdrawiam

   Usuń
 6. Po prostu serdeczne gratulacje! Jest Pani niesamowita, niezmiennie kibicuję! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuchajcie, ta wystawa pokazała, że jest zapotrzebowanie mojego społeczeństwa na tego typu pokazy. Ludzie mało orientują się w naszej dziedzinie. Bez przerwy mówiono, że trzeba gdzieś o mnie napisać bo przecież chyba nikt nic takiego nie robi, a wtedy ja im mówiłam o was i waszych cudnych pracach. Pozrawiam

   Usuń
 7. Przebyła Pani ogromną drogę w tak krótkim czasie. Od skromnych początków, po gotowy i wyposzraony domek. Gratuluję sukcesów i wystawy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za gratulacje, przede mną jeszcze długa droga. Pozdrawiam

   Usuń